» Kürtün İlçesi En Büyük Haber Resim Ve Video Portalı

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 930

 • Okunma Sayısı 1659616

 • Kategori Sayısı 5

 • Yorum Sayısı 51

» Ve geri sayım başladı.Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu hattı Kürtün ilçemizden geciyor

Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Gümüşhane Kategorisinde Gez
               
Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu Hattı ÇED Toplantısı Gümüşhane'de yapıldı

Ulaştırma Bakanlığı tarafından ihalesi yapılan Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu hattı projesinin halkın katılımı toplantısı Gümüşhane’de yapıldı.
Yüklenici firma tarafından proje ile ilgili bilgilerin aktarıldığı toplantı Gümüşhaneliler tarafından ilgiyle takip edildi. Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısına, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Vali Yardımcısı Armağan Önal, Ulaştırma Bölge Müdürü Nurettin Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İsmail Yalçın, Çevre ve Şehircilik Müdürü Cengiz Varol, Tarım İl Müdürü Hasan Irkın, Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir, bakanlık yetkilileri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütünün temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Toplantıyı yöneten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cengiz Varol, projenin Karadeniz bölgesinin ulaşım çeşitliliğine önemli bir katkısının olacağını belirterek proje ile yük ve yolcu taşımacılığında demiryolunun önemli bir rol üstleneceğini, Karadeniz limanlarının demiryolu ağına bağlanması ile yük taşımacılığına da önemli katkılarının olacağını söyledi. Projenin toplam bedelinin 7 milyon 72 bin 536 lira olduğunu dile getiren Varol, projeye göre Gümüşhane’den geçecek olan hattın ‘Y’ çizerek Tirebolu ve Trabzon’a ayrılacağını belirtti. Projenin uzunluğunun 330 kilometre olduğunu dile getiren Varol, çift hat elektrik tren olarak planlanan hattın 188 kilometre ile en uzun kesiminin Gümüşhane sınırları içerisinde yer aldığını ifade etti. Varol, proje kapsamında toplam uzunluğu 24,7 kilometre olan 66 köprü, viyadük ve 191,57 kilometre uzunluğunda 117 adet tünel inşaatının yer aldığını söyledi.
Varol’un konuşmasının ardından yüklenici firma yetkilileri Özgür Özkan ve Hakan Yeşiltepe tarafından projenin geçtiği güzergah harita üzerinden katılımcılara gösterilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Genel manada Erzincan-Trabzon arasındaki demiryolunun mevcut karayoluna paralel olarak ilerlediğini ifade eden Özgür Özkan, hattın Erzincan Havaalanı çıkışından başlayarak Yeniyol, Örenbel, Baklaya, Tütenli köylerinden geçerek Kelkit’in güneyinden Kireçtaşı, Şenköy, Sütveren, Bezendi, Yeniköy, Aşağı Alıçlı köylerinden tünelle Tekke beldesi çıkışına ve oradan da Gümüşhane kent merkezine ulaşacağını söyledi. Özkan, Gümüşhane kent merkezinde tren yolunun geçmesinin planlandığı yerin Mezire bölgesi olarak bilinen karşı yamaçtan geçeceğini ve Mescitli köyünde hattın 2’ye ayrılacağını, bir hattın yola paralel Özkürtün, Kürtün istikametinden Tirebolu ilçesine, diğer hattın ise Övündü köyü karşısından Ham***öy, Maçka ve Trabzon’a ineceğini dile getirdi.
Projenin öngörülen bitiş süresinin 7 yıl olduğunu dile getiren Özkan, Devlet Planlama teşkilatının planı onaylayarak programa almasının ardından inşaat ihalesinin yapılacağını da sözlerine ekledi.
Toplantının son bölümünde söz alan Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, projenin ve demiryolunun hayırlı olması dileklerinde bulunarak, Trabzon’a gidecek rotanın Torul’dan ayrılarak Zigana Dağı’ndan geçmesi konusunda talebini dillendirdi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İsmail Yalçın ise Turizm Master Planı çerçevesinde Zigana’nın göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. kaynak: Gümüşkoza Gazetesi

Etiket : geri, sayım, başladı Trabzon, Demiryolu, hattı, Kürtün, ilçemizden, geciyor,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : KurtunAdmin | Kategori : Gümüşhane | Tarih : 23.12.2011 16:31:12 | Hit : 3059 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo6-2o10 © Copyright Kurtun.Com Gümüşhane Kürtün Portal
SiteMap | © C.C.P.