» Kürtün İlçesi En Büyük Haber Resim Ve Video Portalı

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Yazı Kategorileri

» Hit Yazılar

» Son Yazı Yorumları

» Yazı İstatistikleri

 • Yazı Sayısı 450

 • Okunma Sayısı 497019

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 0

» ALT YAPI

Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Kürtün İlçemiz Hakkında Kategorisinde Gez
               
Ulaştırma ve Altyapı Durumu

İlçemiz Tirebolu-Torul transit yolu üzerinde bulunmaktadır. Ulaşımda 1999 yılına kadar sıkıntılar çekilmişse de, Ekim-1999’da Doğankent-Kürtün arasında bulunan toplam 5 km. uzunluğunda tünellerin açılması ile ulaşımda rahatlama kaydedilmiştir. İlçenin Gümüşhane, Giresun ve Trabzon illeri ile bağlantısı rahatlıkla yapılabilmektedir.

Köy yolları genelde ham yollardır. Ancak zeminin sağlam olması, ulaşımda güçlükler getirmemektedir. Köy yollarına henüz asfaltlama çalışması yapılmamıştır. Özellikle Yukarı Kürtün Köy Grup Yolunun ıslah edilmesi gerekir.

Elektrik

İlçemizin tamamında elektrik vardır. İlçeye ilk elektrik tesisi 1976 yılında yapılmış olup sonraki yıllarda ilave tesis çalışmaları yapılmıştır. İlçe genelinde 1 adet bina tipi trafo ve 58 adet direk tipi trafo mevcuttur. İşletme köy-şehir toplam 96 adet trafo bölgesinde 6047 aboneye hizmet vermektedir.

Kürtün-Özkürtün arasında önyüzü beton kaplamalı kaya dolgu tipi Kürtün Barajı ve HES yapılmıştır. İnşaat çalışmaları bitirilmiş olup 8 Şubat 2002 tarihinde su tutulma işlemine başlanmıştır. 14 Eylül 2003 tarihi itibarıyla enerji üretimine başlamıştır. Barajda yıllık enerji üretimi 198 GWH olarak gerçekleşmektedir.

Kürtün Doğankent arasında Akköy mevkiinde KOLİN A.Ş. tarafından yap işlet devret modeli ile AKKÖY-1 HES barajı da 2005 yılı içerisinde yapımına başlanmıştır. Halen %95 oranında tamamlanmıştır.İçme Suyu

İlçenin şu andaki içme suyu tesisleri yenilenmiştir. 1998 yılında İller Bankası tarafından içme suyu ihalesi yapılmış ve şu anda projenin şebeke yapımı tamamlanarak hizmete girmiştir.Kanalizasyon

İlçe merkezinin kanalizasyonu tamamlanmıştır. Ancak mahallelerde henüz kanalizasyon yoktur.PTT ve Telekom Hizmetleri

İlçe merkezi ve bağlı birimlerinde toplam 11 adet otomatik santral mevcut olup 2759 bağlı abone bulunmaktadır. Telefon hatlarında herhangi bir sorun yaşanmaktadır.

Torul PTT Müdürlüğü’ne bağlı PTT Şubesi faaliyetlerinde de herhangi bir sorun bulunmamaktadır.TV Hizmetleri

İlçemizde TRT tarafından kurulan yansıtıcı ile TRT 1 ve 2. kanalları izlenebilmektedir. Bölgemizin çok dağınık olması nedeniyle uydu antenleri ilçemizde yaygın olarak kullanılmaktadır

Etiket : YAPI,
YAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : DoGuKaN | Kategori : Kürtün İlçemiz Hakkında | Tarih : 05.04.2011 16:41:40 | Hit : 2951 | Yorum : 0

» Yazı Yorumları

YAZI YORUM YAZ

 

» Benzer Yazılar

» Copyright

2oo6-2o10 © Copyright Kurtun.Com Gümüşhane Kürtün Portal
SiteMap | © C.C.P.